چگونه می‌توانیم به یک بیمار مبتلا به سرطان کمک کنیم؟

مقدمه
در حال حاضر سالانه بیش از هشتاد هزار مورد جدید سرطان در کشور بروز پیدا می‌کند و برآورد می شود که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر نیز با این تشخیص در کشور زندگی کنند. سرطان پس از بیماری های قلبی عروقی و حوادث، سومین علت مرگ در کشور است و چهارمین جایگاه را در بین بیماری ها دارد. این بیماری علاوه بر اینکه در میان عموم مردم، تابوی یک بیماری غیر قابل درمان را به دوش می کشد، در میان گروه پزشکی نیز وضعیت چندان بهتری ندارد. علت چنین نمودی بیش از همه به دلیل آثار فردی، خانوادگی و اجتماعی است که این بیماری از خود بر جای می گذارد.
در عین حال بر اساس بر آوردهای سازمان جهانی بهداشت، شمار موارد جدید بیماری از سال ۲۰۰۰ میلادی که حدود ۱۰ میلیون نفر در سال بوده است، در سال ۲۰۲۰ میلادی با یک افزایش صد در صدی به حدود ۲۰ میلیون نفر درسال خواهد رسید. این برآورد از آنجایی به حقیقت نزدیک است که می‌بینیم اکنون که در سال ۲۰۱۱ هستیم نیمی از این پیش بینی محقق شده و شمار مبتلایان سالیانه به این بیماری در سال، به بیش از ۱۵ میلیون نفر رسیده و با توجه به سیر تصاعدی این افزایش، چندان بعید نیست که در سال ۲۰۲۰ و با فرارفتن از سطح پیش بینی ها، عدد ۲۰ میلیون را نیز پشت سر بگذارد. نکته مهم در این پیش بینی که اهمیت آن کمتر از خود این پیش بینی نیست، آن است که حدود دوسوم این افزایش در کشورهای در حال توسعه رخ خواهد داد که ایران نیز در این دسته طبقه بندی می‌شود.
به همین دلیل در سال‌های اخیر، توجه زیادی به این بیماری در کشور شده است و موسسات مختلفی برای حمایت از مبتلایان به این بیماری تاسیس شده اند. من به عنوان یک داوطلب که سه سال است که در یک موسسه خیریه حامی بیماران مبتلا به سرطان فعالیت می‌کنم، می خواهم تجربیات خودم را با شما سهیم شوم و بگویم که چطور می‌شود به عنوان یک داوطلب، به یک بیمار مبتلا به سرطان کمک کرد.
همه ما بارها و بارها کلمه سرطان را در زندگی‌مان شنیده‌ایم. یا شاید حتی در بین اطرافیان‌مان افرادی باشند که به این بیماری مبتلا هستند، ولی دقیقا نمی‌دانیم سرطان یعنی چه و چطور به وجود می آید؟ از آنجایی که تخصصی در زمینه پزشکی ندارم، اطلاعات مختصری را که در این زمینه بدست آورده ام با شما در میان می‌گذارم تا کمی بیشتر با این بیماری آشنا شوید.
سرطان چیست؟
یک سول در بدن انسان، بعد از متولد شدن، رشد می‌کند، کار خاصی انجام می‌دهد و بعد از یک زمان مشخصی می‌میرد. هر سلول در زمان حیاتش به صورت دودویی تقسیم شده و سلول‌های دیگری را به وجود می‌آورد. سرطان، تک سلولی است که در بدن طبیعی رفتار نمی‌کند و برنامه‌ریزی را به هم می‌زند. سرعت تولد، رشد، انجام کار و مرگ را برهم زده و به صورت کنترل نشده ای رشد می‌کند. اگر مجموعه‌ای از این سلول‌ها که ویژگی‌شان رشد سریع‌شان باشد، یک جا جمع شوند، تومور را تشکیل می‌دهند. تومور خوش‌خیم یعنی سرعت رشد سلول‌ها زیاد است، ولی نه خیلی زیاد که غیر قابل کنترل باشد و تومور بدخیم یعنی به سرعت رشد می‌کند و قابل کنترل نیست. به تومور بدخیم سرطان می‌گویند.
این سلول‌های کوچک که هنوز رشد کافی نکرده اند، به سرعت تقسیم شده و زیاد می‌شوند و باعث می‌شوند که اجزای بدن درست کار نکند. مواد مغذی بدن را به خودشان می‌گیرند و حجم پیدا می‌کنند و متابولیسم بالایی دارند.هرچه سرعت رشد سلول بیشتر باشد و در حالت نابالغ‌تری تقسیم شود، سرطان به همان میزان بدتر خواهد بود.وقتی این سلول‌ها به بافت‌های اطرافشان حمله کنند و از طریق خون به کل بدن پخش شوند، متاستاز رخ داده است.وقتی سلول‌ها پخش شوند، معلوم نیست به کجا می‌روند و کجا جذب می‌شوند. اگر همه سلول‌ها به صورت توده یک جا جمع شده باشند، می‌توان با عمل جراحی آن را از بدن خارج کرد ولی اگر در جاهای مختلف بدن پخش شده باشند و یا جای نا مناسبی باشند که نتوان با جراحی خارج کرد، باید بیمار را شیمی درمانی کرد. در این روش دارو به بدن تزریق شده وسلو‌ل‌ها را ضعیف می‌کند. داروی شیمی درمانی جوری ساخته شده که به سلول‌های سالم نمی‌چسبد ولی عوارضی دارد که گاهاً ممکن است سلول‌های سالم بدن را هم از بین ببرد. رادیوتراپی هم نوع دیگری از درمان است که امواج به یک جای خاص از بدن می‌تابد و سلول‌ها را می کشد.
سرطان چطور به وجود می‌آید؟
ژن، مغز متفکر سلول است و فهم و شعور دارد. ژن از پدر و مادر گرفته شده و مدام تقسیم سلولی می‌شود. یک سری عوامل وجود دارد که شعور را از ژن می‌گیرد و یا از همان ابتدای تولد برخی ژن‌ها شعور ندارند. اگر بشود که ترمیم و اصلاح شوند، مشکلی پیش نمی‌آید ولی اگر نشود، سلول کارش را درست انجام نمی‌دهد و سرطان به وجود می‌آید. یک سری عوامل باعث می‌شوند که سلولی که در ژنش مشکل دارد، خراب شده و سرطان به وجود بیاید و باید از این عوامل دوری کرد.
که مهم ترین عامل‌ها عبارتند از:
۱- عفونت‌ها مثل ویروس، قارچ، میکروب
۲- استرس
۳- هر سمی از محیط خارج مانند الکل، سیگار، مواد نگهدارنده در غذاها مثل پفک، سوسیس، کالباس، ...
۴- ژنتیک
۵- سن
۶- امواج مثل اشعه X – آفتاب
۷- ......
حالا که کمی بیشتر با این بیماری آشنا شدیم، می‌رسیم به اینکه چطور می‌توان به عنوان یک داوطلب، به یک بیمار مبتلا به سرطان کمک کرد. اگر داوطلب یک موسسه حامی بیماران مبتلا به سرطان هستیم و یا در اطرافیان‌مان کسانی هستند که به این بیماری مبتلا هستند، باید نکاتی را در هنگام مواجهه با این افراد رعایت کنیم:
۱- به جای کلمه سرطانی بگوییم مبتلا به سرطان
۲- با دیدن شرایط ناخوشایندشان تحت تاثیر قرار نگیریم و جلوی آنها گریه نکنیم
۳- اگر دانش و تخصصی در زمینه سرطان نداریم، راهنمایی‌های غیر تخصصی در مورد تغذیه و داروهای آنها و دیگر موارد نکنیم
۴- توانایی خود را در مورد درک شرایط آنها بالا ببریم
۵- در هنگام برخورد با بیمار یا اطرافیانش، برخورد مسئولانه داشته باشیم و از دلسوزی و ترحم بی‌جا خودداری کنیم
۶- آنها را دست کم نگیریم و اگر کارهایشان را خودشان می‌توانند انجام دهند، به آنها اجازه دهیم که این کار را بکنتد
۷- ارزش ذاتی افرادی را که به آنها خدمت می‌کنیم، همواره در نظر بگیریم
۸- اطلاعاتی را که از زندگی خصوصی این افراد بدست آورده ایم، همواره محرمانه نگه داریم
۹- با آن‌ها مانند یک موجود ضعیف و ناتوان برخورد نکنیم و سعی کنیم اعتماد به نفس‌شان را بالا ببریم
۱۰- حتما در طول روز، وقتی را برای حرف زدن با آن‌ها اختصاص دهیم و از آن‌ها بخواهیم که افکار و احساسات‌شان را با ما در میان بگذارند تا کمی از بار فکریشان کاسته شود
۱۱- سعی کنیم که با حرفهای‌مان آن‌ها را به زندگی امیدوار کنیم
۱۲- تا آنجا که می‌توانیم سعی کنیم دغدغه‌های زندگی‌شان را کم کنیم
۱۳- به آن‌ها یاد بدهیم که در حال زندگی کنند و از لحظه لحظه زندگی لذت ببرند
۱۴- به آن‌ها نشان دهیم که تنها نیستند و افراد زیادی دور و اطرافشان هستند که مانند آن‌ها به این بیماری مبتلا هستند و شرایط‌شان را درک می‌کنند و افراد زیادی که دوست‌شان دارند و سلامتی آن‌ها برای‌شان مهم است
۱۵- عموما افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، باورهای معنوی خود را ممکن است از دست بدهند و نسبت به عدالت خداوند شک کنند، کمک‌شان کنیم که به این اتفاق مانند یک امتحان در زندگی نگاه کنند و سعی کنند که از آن درس بگیرند
۱۶- سعی کنیم باورشان را نسبت به این بیماری عوض کنیم تا باور کنند که سرطان پایان زندگی نیست
۱۷- اوقات شادی را برای‌شان رقم بزنیم و از هر فرصتی برای نشاندن لبخند روی لبانشان استفاده کنیم
۱۸- به آن‌ها بگوییم که چقدر انسان دوست داشتنی و با ارزشی هستند و بودن‌شان چقدر برای ما مهم است
۱۹- آن‌ها را با مراکز مختلفی که حمایت‌های تسکینی انجام می‌دهند، آشنا کنیم
۲۰- اگر در ارتباط تنگاتنگ و مستقیم با یک بیمار مبتلا به سرطان هستیم، حتما آموزش‌های لازم را در مورد نحوه برخورد با آنان ببینیم
در ۳۰ سال گذشته تعداد سرطان‌ها دو برابر شده است. دو سوم مرگ و میرهای ناشی از سرطان به دلیل سبک غلط زندگی است. اما با تغییر عادت‌های غلط زندگی، می‌توانیم این میزان را کاهش دهیم. خیلی از سرطان‌ها با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری هستند.
• آشپزی تنها سرخ کردن نیست! راه‌های دیگر را هم امتحان کنیم.
• روزانه ۵ تا ۹ واحد میوه مصرف کنیم.
• مصرف گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود محدود کنیم.
• خوردن سبزیجات سبز و زرد، حبوبات و دانه سویا از خطر ابتدا به سرطان می‌کاهد.
• سالم زیستن را به کودکان خود بیاموزیم.
• ۳۰ دقیقه ورزش روزانه از چاقی و در نتیجه ابتلا به سرطان جلوگیری می کند. فقط ۳۰ دقیقه!
• خود را از آفتاب و اشعه‌های مضر ماوراء بنفش دور نگه داریم.
• یک چهارم سرطان‌های دنیا، منشاء عفونی دارند و واکسیناسیون بر ضد بیماری‌های عفونی باعث پیشگیری از آن‌ها می شود. پس واکسن‌های خود را به موقع بزنیم.
• هر دردی یک هشدار است! اگر بیش از دو هفته ادامه داشت، آن را جدی بگیریم.
• ۸۷٪ از فوت‌های ناشی از سرطان‌های ریوی، به علت استعمال دخانیات است. آیا می‌دانید که با هر بار سیگار کشیدن ۶۰ نوع ماده سرطان‌زا را استنشاق می‌کنید؟
• حتی اگر سیگار نمی‌کشیم، کمتر خود را در معرض دود سیگار قرار دهیم. سالانه ۳۰۰۰ غیر سیگاری در اثر سرطان ریه ناشی از دود سیگار می‌میرند.
• در صورتی‌که در خانواده خود فرد مبتلا به سرطان داریم، همواره تحت نظر پزشک باشیم.
به یاد داشته باشیم که داشته‌های ما، خواسته‌های ما است، پس بیاییم با تغییر سبک زندگی، سرنوشت‌مان را آن‌گونه که خودمان می‌خواهیم، بسازیم.

سارا ماهی صفت
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار، عضو داوطلب موسسه خیریه بهنام دهش پور ( حامی بیماران مبتلا به سرطان ) و موسسه مردم نهاد تعالی ( حامی آموزش کودکان نیازمند )

سلامت و بهداشت
مراجع: http://sepas.org http://www.behnamcharity.org.ir
;