دندانپزشکان برزیلی

کشور: برزیل

موضوع مورد بررسی: آموزش بهداشت و درمان بیماری‌های دهان و دندان

در حالیکه دندانپزشکان برزیلی برای گرفتن مدرک از موسسه «دندانپزشکان نیکوکار»، در جهت پیشنهاد پرداخت کمتر برای بیماران جوان با هم رقابت می‌کردند، فابیو تلاش کرد با ایده جدید پرداخت هزینه دندانپزشکی به صورت اقساط ماهانه و گسترش آگاهی، برای مطب خود مزیت رقابتی ایجاد کند.
فابیودر سال ۱۹۸۰ میلادی وارد دانشکده دندانپزشکی شد و ارتباط علمی نزدیک با اساتید دانشگاه تاثیرات زیادی بر روی دیدگاه‌های او داشت به طوری‍که وی پس از اتمام دانشکده و کار در یک کلینیک، ضمن ارائه سخنرانی‌های زیاد، جزوه ای به نام "لبخند زیبا" را در مورد نیازهای اولیه بهداشت دهان و دندان در اختیار مردم و بیماران گذاشت و پس از آن در ایجاد پروژه دندانپزشکان نیکوکار که برای ارائه خدمات رایگان دندانپزشکی با پزشکان داوطلب طراحی شده بود، همکاری کرد.
او پس از تحقیق فراوان دریافت که بیش از ۳۰ میلیون از مردم برزیل تاکنون به دندانپزشک مراجعه نکرده اند و ۱۴ درصد از نوجوانان هرگز مورد معالجه قرار نگرفته‌اند.
در مجموع، قشر وسیعی از مردم برزیل از عدم وجود بهداشت دهان و دندان و حتی خطر سرطان رنج می‌بردند و بیشتر موسساتی که برای ارائه چنین خدماتی دایر شده بودند کیفیت و کارایی لازم را نداشتند و درمانگاه‌های خصوصی هم درصد پایینی از مردم را دربرمی‌گرفتند.
فابیو دریافت که خانواده‌های با درآمد ماهیانه پایین نمی‌توانند بیش از ۲۶ سنت درماه برای خدمات دندانپزشکی صرف کنند و در مقابل خانواده‌های با درآمد بالا به طور متوسط ۲۹ دلار در ماه برای بهداشت دهان و دندان هزینه کنند و به همین دلیل برای اکثر دندانپزشکان به صرفه نیست که به خانواده ها و افراد کم درآمد خدمات ارائه کنند.
با ایده خدمات رسانی به طبقه کم درامد فابیو ابتدا به ۲۰۰ دنداپزشک داوطلب ماموریت داد تا برای وضعیت کودکان مدارس اطراف محل زندگی خود و خانواده های این کودکان پروفایل بسازند و بر اساس این پروفایل‌ها گروه و نوع خدمت رسانی خود را تعیین کرد. او با یک تحقیق دقیق دریافت که با توجه به شرایط، افراد بالای ۱۲ سال بهترین گروه برای اجرای این ایده هستند و با ۲۰۰ دندانپزشک داوطلب کارش را آغاز کرد.
مبنای اقتصادی این کار وام هایی بود که او به بیماران زن می‌داد و اگر در بازپرداخت وام به صورت اقساط مشکلی وجود نداشت این وام از آن پس مشمول تمام اعضای خانواده آن زن می‌شد.
فابیو سعی کرد زمان‌هایی را به این کار اختصاص دهد که معمولا به بیکاری می‌گذشتند و به همین دلیل پزشکان بسیاری از این کار استقبال کردند.
او پس از مدتی توانست گروهی را تشکیل دهد که کار خدمات درمانی و آموزش را در کنار هم انجام می‌دهند و نیز بسته هایی حاوی ملزومات بهداشت دهان و دندان را با قیمت مناسب ۴۸ سنت به بازار عرضه کرد. فابیو تلاش‌های خود را به اینجا محدود نکرد و باز به تلاش بسیار توانست برنامه‌هایی برای افزایش آگاهی مردم برزیل نسبت به بهداشت دهان و دندان به اجرا گذارد و پزشکان را برای مسئولیت‌های اجتماعی بیشتر تشویق کند.

نظر شما برای ارایه خدمات مشابه در ایران چیست؟ آیا اصلا امکان ایجاد چنین برنامه‌ها و گروه‌هایی را در ایران می‌بینید؟ چالش‌های محتمل در این راه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

او درصدد است تا کار خود را در آمریکای لاتین به خصوص در کشورهای پرو،مکزیک و آرژانتین گسترش دهد.

سلامت و بهداشت

نظرات

minamirbagheri's picture

minamirbagheri

07.12.10

تقریباًیه مورد مشابه این کار مؤسسه محک ٍ .این مؤسسه در سال 70 در ایران برای حمایت از کودکان سرطانی شکل گرفت و توی این 19 سال پیشرفت شگرفی کرده که من معرفی این مؤسسه رو در زیر میذارم به انضمام سایتش:

موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان"محک" به عنوان يک سازمان غيردولتي، غيرانتفاعي وغيرسياسي در سال 1370 با شماره 6567 به ثبت رسيد و از همان زمان فعاليت رسمي خود را جهت تسکين آلام کودکان مبتلا به سرطان و خانواده هاي آنان آغاز نمود.
از همان ابتداي تاسيس، به پشتوانه حضور خالصانه موسسين متخصص و پاک نيت، موسسه "محک" توانست ظرف کمتر از يک دهه با بهره گيري از اعتماد و حمايت هاي آحاد مردم و سخت کوشي اعضاء داوطلب و اعمال روشهاي علمي و تخصصي در مراقبت هاي ويژه از بيماران و خانواده هاي آنان در کنار پيشرفتهاي علم پزشکي آمار مرگ و مير را از 75 درصد در دهه 60، به 25درصد در دهه80 برساند.
موضوع فعاليت مؤسسه محک ، انجام امور خيريه در زمينه هاي پزشکي، پژوهشي، پيشگيري، درماني، خدماتي، بهداشتي، بيمارستاني، رفاهي و صرفا در جهت حمايت از کودکان مبتلا به سرطان مي باشد.
محک تبلوري از ايفاي نقش مشارکت مردمي در جامعه است که در بخش اول اساسي ترين شعار محک يعني ” ما را ياري دهيد و از ما ياري بخواهيد ” بر آن تصريح شده است.
موسسه خيريه حمايت از کودکان مبتلا به سرطان " محک" توانسته است در طول 16 سال فعاليت خود بالغ بر 11000 کودک مبتلا به سرطان را تحت حمايت قرار داده وامکان ساخت بيمارستان فوق تخصصي سرطان کودکان "محک" را فراهم آورد.

http://www.mahak-charity.org/main.php

minamirbagheri's picture

minamirbagheri

07.12.10

زدن همچین مؤسسه هایی احتیاج به پشتوانه متخصصین و افراد خیر داره ، کم کم با پیشرفت این مؤسسه ها اعتمادسازی میشه و عده زیادتری در این کار کمک می کنند و باعث میشه که جمعیت بیشتری تحت پوشش برن مسلماً در ابتدای کار با مسائل عدیده ایی روبه رو هستیم که روند پیشرفت رو تحت تأثیر قرار می ده و کند میکنه...

مهشید امین پور's picture

مهشید امین پور

07.14.10

سلام مینا جان

از گزارش بسیار خوبت ممنونم

narges's picture

narges

07.16.10

سلام طرح کسب و کارهای اجتماعی باهدف رقع نیازمندیهای گروه آسیب پذیر نقش بسزایی در پیشرفت جامعه و توانمندسازی این گروه از افراد خواهد داشت. برای ایجاد چنین موسساتی داشتن انگیزه قوی و حمایت های متخصصین حوزه فعالیتی، کمک بسیاری برای پیشبرد اهدافمان می کند.

narges's picture

narges

07.16.10

چه بسا در ایران موسساتی هستند که اکثر بصورت خیریه و یا NGO مشغول به فعالیت می باشند که در صورتیکه بتوانیم این موسسات را به طرف کسب و کارهای اجتماعی توسعه دهیم فعالیتهای بیشتر و پایدارتری برای رفع نیازهای جامعه میتوانیم انجام دهیم البته همواره باید توجه داشته باشیم که وارد سیاست نشویم و فقط و فقط با اهداف و انگیزه های اجتماعی به فعالیتهای خود بپردازیم تا از اهدافمان دور نشویم.

golnar's picture

golnar

07.19.10

در اینکه چنین نیازی در جامعه برای برخی از افراد وجود دارد شکی نیست. از طرفی با توجه به افزایش ظرفیت دانشگاهها و همچنین وجود دانشگاه ازاد و تاسیس دانشگاههای جدید تعداد قابل توجهی فارغ التحصیل در این زمینه نیز وجود دارد در صورتیکه بتوان منابع مورد نیاز از قبیل فضا و ابزار و .. را در اختیار این افراد قرار داد علاوه بر ایجاد اشتغال امکان راه اندازی چنین سرویسی برای جامعه هدف فراهم می شود و االبته چالشهای تامین منابع و ایجاد مدل مناسب برای استفاده بهینه و در راستای هدف طرح بدون شک موجود خواهد بود که در این خصوص باید بررسیهای اولیه صورت پذیرد

dadkhah's picture

dadkhah

07.20.10

سلام/ من بکی از حامیان محک هستم. و مواردی که محک را تا کنون خوش نام نموده.تبلیغ مناسب/.نه بسیار/و استفاده نکردن از بودجه دولتی یا به عبارتی {بیت المال}است/ وموسسه های حامی غیر دولتی در کشورمان که شناسایی و سازماندهی نشده اند بسیارند/ به نظر دوستان خوبم چه راهکارهای عملی در این شرایط در این خصوص است؟

darchin's picture

darchin

08.27.10

بسيار لازم است. چون جمعيت زيادي درايران نياز به خاطر بالا بودن هزينه دندانپزشكي از خدمات داندپزشكي محروم هستند. از لحاظ امكان اجرا نيز طرح مشكل ندارد ما با كمبود منابع انساني كه اينگونه تفكري را داشته باشند مواجه هستيم .
مشكل عدم آموزش و كمبود الگوهاي مناسب در زمينه فعاليت هاي بشر دوستانه و داوطلبانه
در مراحل تحصيلات ابتداي ، متوسطه و دانشگاهي، عدم همكاري مناسب بين سازمان هاي غير دولتي و دولت ( البته بسياري از نهاد هاي مدني موثر بخصوص در شهرستان ها در 5 سال گذشته از سطح جامعه حذف شدند) و البته فضاي خاص جامعه و مشكلات اقتصادي و نگرش صرفا مادي دربين انسان ها و خيلي موارد ديگر كه اميدواريم در بحث ها مطرح بشه ، مي توانند از جمله چالش هاي اجراي اين طرح باشند.

sin2sin's picture

sin2sin

08.28.10

به نظر من اين كار هم مفيد است و هم قابل اجرا. حالا خواهم گفت...

بگذاريد اول در جواب آقاي بازماندگان بايد بگم علاوه بر چالش هايي كه ذكر كرده اند يك مساله هست كه اون رو نا ديده مي گيريم .
تو اين مدت كه در كلاس كارآفريني اجتماعي مدرسه پرتو ثبت نام كرده بودم خيلي به دنبال معني اصلي اين عبارت بودم و به نظرم مي آمد كاري بسيار شبيه به فعاليت هاي داوطلبانه خودمان در سمن ها است. اما با خواندن اين مطلب و اشاره آقاي بازماندگان جرقه اي به ذهنم خورد كه :

ما در سازمان هاي مردم نهاد خودمون يك نيازو كشف كرديم ولي اكثرا به دنبال كسب منابع مالي (به عنوان عامل جلوبرنده ايده) از بيرون بوديم . تفاوت كار ما در عدم وجود كارآفريني تاكيد مي كنم كارآفرينيه .يعني همينكه صرفه اقتصادي داشتنه. نه به من ايده پرداز ضرر برسونه نه به بنده هاي خدايي كه فعاليت داوطلبانه ميكنن.

يكي از سوالاتي كه خيلي از سمن ها حد اقل در شهر ما دارند مشكلات عضويت هست. مشكلي كه در اين مقاله آقاي فابيو با نگاهي كارآفرينانه (البته از نوع اجتماعيش ) حل كرده .

ما اكثرا پس از ريشه يابي مشكلات به دنبال نيروي انساني رايگان مي گرديم اما ايشون اومدن و به طوري كه به قول معروف نه سيخ بسوزه نه كباب مشكلو رفع كردن. فقط يك ذهن خلاق با ديدي باز مي تونه يك همچين كاري بكنه.

پس در ادامه معضلات و چالش هاي ذكر شده مي توان فقدان نگاه كارآفرينانه به فعاليت هاي اجتماعي رو هم اضافه كرد.

حالا چرا اين ايده در كشور ما با همين امكانات فرهنگي كنوني ممكن هست چون ما صندوق هاي قرض الحسنه ي شخصي(مثل بانك هاي خانوادگي يا دوستانه كه بر مبناي اعتماد طرفين جلو ميره) زيادي داريم چيزي شبيه به حسابي كه آقاي فابيو داشتند. منتها اكثرا فعاليت هاش براي رفع نياز هاي اعضاشه و پايان كارش هم عدم نياز اعضاش ميتونه باشه . اما اگر پشت اين فعاليت مالي عام المنفعه يك رسالت عام المنفه تر مثل ايده رفع مشكلات دندان پزشكي يك محله باشد و اگر اين تمام شد مشكلات ديگر ... اين صندوق ها نه تنها روز به روز پر بركت تر خواهد شد بلكه جامعه اي پويا تر بدون اذيت يكي براي ايجاد رفاه ديگري فراهم خواهد شد.

جامعه اي كه افراد آن خود را فراموش نمي كنند كه به ديگري بپردازند بلكه آرامش خود را در كنار آرامش ديگران مي خواهند. مثل يك جامعه سعادتمند.

dadvar's picture

dadvar

08.29.10

من فکر می کنم مشابه کاری که در برزیل انجام شده درایران نیز لازم است انجام شود به دلیل بالا بودن جمعیت و گران بودن خدمات دندانپزشکی و همچنین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بین مردم از کودکی تا کهن سالی.چالشی که ممکن است وجود داشته باشد احتمالا کم بودن مسئولیت اجتماعی و عدم علاقه به کار داوطلبانه بین افراد متخصصی (بهداشت کاران دهان و دندان و دندانپزشکان و...)که باید این کار را انجام دهند است.کار خلاقی که اقای فابیو گروهش انجام می دهند این است که به نوعی درامد نیزبرای تیمشان با فروش محصولات بهداشتی فراهم می کند همین طور کاررا صرفا در حیطه درمان محدود نمی کند بلکه اموزش نیز می دهد تا کلاافراد کمتر به مداخله درمانی در زمینه دندان هایشان نیاز پیدا کنند .لازم است حقوق داوطلبی در ایران رعایت شود و افراد داوطلب ارزش کار خود را ببینند و از انها قدر دانی شود تا کم کم فرهنگ کار داوطلبانه بین اقشار و گروه های مختلف جا بیفتد

sorour's picture

sorour

08.29.10

از آنجا که در حال حاضر معیشت و اقتصاد در صدر اولویت ها و مسائل موجود در جامعه ما قراردارد بیشتر افراد به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند و اگر فراغتی بدست آید افراد خارج از تخصص اصلی خود به دنبال شغل دوم و سوم هستند از این روی تمایل به انجام فعالیتهای داوطلبانه ای مثل داستان فوق کمتر اتفاق خواهد افتاد بعلاوه اگر کسانی هم با این ایده قدم به میدان بگذارند حتمالاً مدعیانی پیدا خواهند کرد که حتماً نفع شخصی و قصد سوء استفاده داشته اید . ضمن اینکه این اقدامات اقداماتی ضروری و زیباست اما باید دست اندرکاران جامعه نیز ظرفیت پذیرش اینگونه اقدامات را پیدا کنند.

royaaa's picture

royaaa

09.02.10

در این که اجرایی شدن این کار در ایران خوب است البته همه یک رای داریم .اما چگونگی اجرای آن دارای سد های اجتماعی و اقتصادی است مشکلاتی دو سویه از سوی مجریان و گروه های هدف که هر کدام زایده مشکلات اقتصادی و اجتماعی است .
بی شک در این روز های تحریم و گرانی هیچ پزشک یا دندانپزشکی کار برای دل نمی کند یا حد اقل به صورت گسترده نمی کند این که پزشکان در ایران برای فایل کردن بیماران رایگان زمان بگذارند جای بسی تردید است گر چه نمی توان به کل اتفاق افتادن آن را نقض کرد بار ها دیده شده که پزشکان در درمانگاه های خیریه وقت می گذارند و خدمات می دهند ولی این موسسات خیریه از جای دیگری ساپورت می شود و پزشکان بیشتر بر مبنای گذراندن دوره های اجباری خود در این مکان ها خدمات دهی می کنند .
از سویی دیگر و بر مبنای قصه دادن وام به خانواد ها ی کم در ا»د نیز این روزها جزو رویایی ترین اتفاقات است و صد البته مردم درگیری های دیگری دارند که ترجیح می دهند پول وام را خرج آن کنند تا دندان هایشان که می توانند با آب نمک هم بشویند(البته به دیدخودشان)و این که آیا این وام ها پس داده می شود یا نه نیز معمایی است که جای بحث و بررسی دارد از این رو دادن وام به گروه اول ول و پس نگرفتن آن خود سوژه ای است که هر کسی توان ریسک آن را ندارد.
اما در مورد این که از این قبیل خدمات می توان در ایران اجرا کرد یا نه
حتما خدماتی این چنینی بوده و هست ولی اصولا خدماتی که بار مالی آن کم تر و داری ساپورتر های بیشتر است .
مثل خدمات دهی به زنان روستایی در مورد کنترل بارداری و دادن کاندوم ،یا آموزش جلوگیری از بیماری های مغاربتی ،و یا دادن سرنگ به معتادان برای بهداشت

mahisefat's picture

mahisefat

11.07.10

این کار و کارهایی شبیه به اون در ایران انجام میشه. مثل موسسه محک و بهنام دهش پور که در زمینه خدمات رایگان درمانی به بیماران مبتلا به سرطان فعالیت می کنند. ولی با گذشت این همه سال باز هم خوب این مسائل جا نیفتاده. چرا که به خاطر مشکلات زیادی که امروزه مردم با آن دست به گریبان هستند، دیگر کسی به فکر کارهای عام المنفعه نیست. یه بحثی وجود داره به نام مسئولیت اجتماعی که میگه شرکت ها، موسسه ها و ارگان ها در قبال جامعه و افراد نیازمند مسئولند و باید مقداری از درامد خود را در سال صرف کارهای خیریه و عام المنفعه کنند. امیدوارم این بحث هرچه بیشتر در ایران جا بیفته تا مراکز و موسسات خیریه هم بتونند بیش از پیش به افراد نیازمند خدمات بدن. ولی مشکل همیشه هست. من خودم چون تو موسسه بهنام کار می کنم از نزدیک مشکلات این موسسات رو می بینم که با چه سختی پول در میارن که بتونن کمک کنن. ولی هیچ وقت امیدشون رو از دست نمی دن و خدا هم نمیذاره که لنگ بمونن. افرادی نظیر آقای فابیو کم نیستن فقط باید پیداشون کرد و هولشون داد به سمت اینگونه خدمات.

naser1364's picture

naser1364

11.09.10

در مورد ایران نیز این فعالیت قابل اجراست چرا که نیاز شدیدی به این مساله احساس می شود. یکی از مشکلات بسیار مهم کشور ما نارسایی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مطلوب است، درمانگاه ها و بیمارستان های ما مشکلات فراوانی دارند ومردم نیز اگاهی اندک! بهترین راه برای رفع مشکل ارتقا سطح اگاهی شهروندان است تا بی جهت مریض نشوند به خاطر عدم اگاهی جان خویش را از دست ندهند.
مهمترین چالش عدم همکگاری افراد مطلع و پزشکان است چرا که متاسفانه اخلاق پزشکی در ایران بسیار پایین است و بسیاری از پزشکان خود را تافته جدا بافته می دانند و گمان می کنند که تنها درامد آنها اندک است در صورتی که همه مردم درامد کمتری از استاندارد دارند! من در ارتباطی که با پزشکان ایران داشته ام به این رسیده ام که اکثر انها دنبال پول بوده و از هر شیوه ای برای دستیابی به آن بهره می برند و کمترین مسولیت اجتماعی را پذیرا می شوند!!!

naser1364's picture

naser1364

11.09.10

البته منظورم این نیست که همه این گونه اند و هیچ کاری نمی توان انجام داد، محک، انجمن حمایت از بیماران کلیوی و... تجربه خوبی در این زمینه است

melika's picture

melika

11.12.10

اینجا من لازم میدونم بنیاد نیکوکاری مهرآوران که یک بنیاد دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهرانه معرفی کنم.اکثر داوطلبان این بنیاد دانشجویانی هستند که به چرخه ی سلامت وارد خواهند شد برای همین جامعه ی هدف ما بیماران بستری در بیمارستان ها ی دانشگاه هستند و روی 2 تا نیازشون کار میکنیم:1.نیاز مالی و 2.نیاز اطلاعاتی و روانی و بر این اساس 2 گروه رو تشکیل دادیم.مهراوران سعی داره که با فعالیتاش تغییر در نگرش دانشجویانی ایجاد کنه که در آینده مسئولان چرخه ی سلامت خواهند بود.این افراد با توجه به اینکه در دوران تحصیل خود با نیازها و مشکلات بهداشتی درمانی مردم سروکار داشته اند در آینده عملکرد و برخورد بهتری خواهند داشت.علاوه بر این در این دوره فعالیت قسمتی از نیاز های چرخه ی سلامت رو برطرف میکنن.برای آشنایی با خلاصه ی فعالیت های مهرآوران به سایت MEHRAVARAN.ORG مراجعه کنید.

mitramemar's picture

mitramemar

01.28.11

تعداد موسساتی که در زمینه خدمات بهداشت و درمان و سلامت فعالیت می کنند کم نیست. داوطلبان حوزه سلامت تعداد زیادی دارند . در ایران حتی مراکز دانشگاهی شبکه های اجتماعی به نام داوطلبان سلامت دارند که در زمینه آموزشهای تخصصی در حیطه های مختلف بیماریهای مسری و غیرمسری تلاش می کنند. موسسات خصوصی زیادی هم در زمینه ترک اعتیاد فعالیت می کنند که گاهی اهداف خیریه ای هم دارند ، گروههایی وجود دارند که به صورت داوطبانه در زمینه تشویق مردم به اهداء عضو در صورت مرگ مغزی تلاش می کنند. البته به صورت فردی هم گاهی برخی از پزشکان به صورت داوطلبانه در مطبهای خود روزهایی رو اختصاص به درمان افراد کم بضاعت قرار دادند. قبول دارم که تعداد این افراد و این موسسات به نسیت جمعیت ایران و به نسیت مشکلات بهداشتی بسیار کم است اما جای تقدیر دارد. اما انتقادی که اغلب به اینگونه موسسات و تلاشهای فردی وارد است این است که تلاشی برای دوام و ماندگاری خود فعالیت نمی شود. گاهی اوقات این گونه فعالیتهای از سوی علاقمندان و داوطلبان به صورت مقطعی است و مقطعی بودن آفت نهادینه شدن فرهنگ سلامت است.

saljo's picture

saljo

05.07.11

در ایران هم موسسات مشابه هستند و بنظرم مطالعه کتابی با عنوان ثروت در پایه هرم می تواند برای فرصت ورزان اجتماعی کمک کننده باشد من بخشی را خلاصه کرده ام.
دوستان
با سلام،
با تبريك حلول سال 1388 به شما و خانواده محترمتان، قسمت دوم خلاصه‌اي از كتاب ثروت در پايه هرم براي بهره‌برداري تقديم مي‌گردد، اميد است با كاربست مطالب كتاب و الگوگيري از اسوه‌هاي دين، در فقر زدايي جهاني در سال 1388 موفق و مويد باشيم.
خسرو سلجوقي
عضو هيئت علمي بازنشسته معاونت برنامه ريزي و نظارت رياست جمهوري
و موسسين خوشه زمين سال
09123711047
قسمت اول:
1. اين كتاب توسط سي كي پراهالاد استاد راهبردي هندي تبار دانشكده مديريت هاروارد كه شهرتي جهاني دارد، در سال 1995 تاليف و توسط فضل‌الله اميني ترجمه و در زمستان 1386 توسط انتشارات فرا منتشر شده است، از طريق وبگاه www.fara.ir قابل دسترسي و ابتياع است.
2. راه‌هاي مرسوم فقرزدايي همواره بر نگرشي سنتي استوار بوده كه فقيران را به دليل خالي بودن جيبشان، مردماني عقب افتاده و قابل ترحم مي‌دانسته‌اند و مسير كليشه‌اي پرداخت يارانه دولتي يا صدقه‌ فردي با تحريك عواطف و احساسات انسان دوستانه بشري براي چهار ميليارد جمعيت جهاني اتخاذ شده است.
3. در راهبرد نوين فقر زدايي، تهيدستان، تهي مغزان تلقي نمي‌شوند، و با تهيدستان پايه هرم چون مصرف كننده رفتار مي‌شود.
4. چرا نمي‌توانيم نوعي سرمايه‌داري فراگير و شامل ابداع كنيم؟
5. چرا نمي‌توانيم استعداد سرمايه‌گذاري شركت‌هاي بزرگ را با دانسته‌ها و تعهد سازمانهاي غير دولتي و مردم نهاد و جوامع نيازمند كمك تلفيق كرده و بسيج كنيم؟
6. هدف، شكوفا كردن فرصت رشد جهاني در تجارت و رونق و رفاه در اثر پيوستن چهار تا پنج ميليارد فقير به شبكه سرمايه‌داري فراگير است و اين كار بايد با احترام گزاردن به مصرف كنندگان پايه هرم، چون يك پاي حل مسئله، آغاز شود.
7. چالش اين است كه رويكردهايي نو و خلاق لازم است تا فقر را به فرصتي براي همه طرف‌هاي درگير تبديل كرد.
8. بايد باور كنيم: قاعده هرم بازار است و منبع نوآوري
9. چارچوب مبناي مشاركت سودآور برد – برد فعال بخش خصوصي است.
10. مصرف كنندگان پايه‌هرم كالا و خدمت را به قيمتي كه در توانشان باشد مي‌خرند، اما مهمتر، با آنها درست رفتار شود، حرمت و تشخص آنها رعايت شود. توليد عزت نفس و حركت كارآفرينانه در پايه هرم، به احتمال، ماندگارتريي سهم و نقشي است كه بخش خصوصي توان انجام آن را دارد.
قسمت دوم:
1. جان كلام ساده است: خوب كار كن تا بتواني بهتر كار كني
2. تهيدستان (بازار پنهان) كالا و خدمت‌اند.
3. ماهيت بازار پايه‌ي هرم ويژگي‌هايي معين دارد.
4. بر خلاف فرض‌هاي حاكم كه فقيران قدرت خريد ندارند و بنابراين نمي‌توانند بازاري در خور اعتنا باشند، در پايه‌ي هرم پول هست.
5. فقيران به بركت كثرت شمار خود قدرت خريد كلان و پنهاني دارند كه بايد آزاد شود.
6. بازارهايي كه دلالان و موزعين سنتي نيز به آن‌ها دسترسي ندارند، براي نمونه در هند شركتي زنان كارآفرين روستاها را بسيج كرد و به آن‌ها آموزش پخش داد تا بتوانند در نقش موزع آگاهي‌هاي مربوط به كالا و نيز امكان دسترسي به خود كالا را براي روستاييان فراهم كنند. نكته مهمتر، زنان كارآفرين با گذشت زمان، مربي و مركز دستيابي مصرف‌كنندگان روستايي پايه‌ي هرم در جوامع خود مي‌شوند.
7. بر خلاف فرض‌هاي حاكم كه فقيران نشان‌شناس نيستند، فقيران خيلي هم نشان شناسند علاوه بر اين در صورت لزوم حتي ارزش شناسند.
8. مشكل شركت‌هاي بزرگ اين است كه چه طور كالاهاي نامدار را با قيمت قابل پرداخت به مصرف‌كننده‌ي قاعده بازار عرضه كنند.
9. بر خلاف باور رايج، مصرف‌كنندگان پايه‌ي هرم به تدريج به شبكه‌ها مي‌پيوندند و خود شبكه تشكيل مي‌دهند. آن‌ها به سرعت از مزاياي شبكه‌هاي اطّلاعاتي بهره‌برداري مي‌كنند.
10. بر خلاف باور رايج، مصرف‌كنندگان پايه‌ي هرم فنّاوري پيشرفته را به آساني و با رغبت مي‌پذيرند.
11. وظيفه‌ي تبديل فقيران به مصرف كنندگان از جمله‌ي وظايف بازارآفرينان است.
12. بازارآفريني دو پا دارد: يك پا مصرف‌كننده و پاي ديگر شركت بخش خصوصي
13. براي تبديل پايه‌ي هرم به بازار مصرف، بايد ظرفيت مصرف ايجاد كنيم. مصرف‌كننده‌ي پايه هرم، بي‌نقدينه و با درآمد اندك، رويكرد ديگري لازم دارد.
14. روش جديدي كه در پايه‌ي هرم به سرعت با اقبال روبه‌رو و سبب تشويق مصرف شده عرضه‌ي بسته‌هاي كوچك به مصرف‌كنندگان است به طوري كه پرداخت بهاي آن در حد توانايي مالي آن‌ها باشد.(عرضه بسته‌هاي تك وعده‌اي)
15. روش ديگر براي ايجاد ظرفيت مصرف، استفاده از تمهيدهاي نوآورانه در امر خريد است. شركتي براي مصرف‌كنندگان با درآمد اندك و نامعلوم هم سامانه اعتباري مفصلي تدارك ديده است.
16. شركتي مكزيكي در بازار پايه‌ي هرم كسب و كاري راه انداخته است به نام (خودت بكن) هدف شركت اين است كه به مصرف‌كنندگان، پس‌انداز و سرمايه‌گذاري كردن را ياد بدهد.
17. ايجاد ظرفيت مصرف مبتني بر سه اصل ساده است:
17-1- توانايي مالي: چه طرح بسته‌هاي تك وعده‌اي پياده شود چه طرح جديد خريد، مسئله‌اصلي توجه به توانايي مالي مصرف‌كننده، بدون از دست رفتن مرغوبيت يا سودمندي كالا است.
17-2- دسترسي: الگوهاي پخش كالا و خدمات بايد به محل اقامت فقيران و شيوه‌ي كاركردن آن‌ها توجه داشته باشند. بايد از لحاظ زمان و بعد مسافت براحتي قابل دسترس باشند.
17-3- فراواني: مصرف‌كننده پايه هرم وقتي تصميم به خريد چيزي مي‌گيرد كه پول آن را نقد داشته باشد. لذا زمان خريد را نمي‌تواند به عقب اندازد. پس موجود بودن كالا يعني كارآمد بودن شبكه توزيع عامل مهمي در خدمت به مصرف‌كننده پايه هرم است.
18. حضور بخش خصوصي در پايه‌ي هرم زمينه ساز پيدايش فرصت براي ابداع كالاها و خدمات تازه است.
19. مصرف‌كننده كردن آدم هاي فقير، علاوه بر فراهم ساختن فرصت دسترسي به كالاها و خدمات براي آنها سبب كسب منزلت و حق انتخاب نيز مي‌شود.
20. هزينه تغيير سليقه براي مصرف‌كننده به اندازه‌اي پايين آمده كه به نظر نمي‌آيد.
21. اعتمادسازي بين مصرف‌كنندگان و شركت‌هاي بخش خصوصي پيش شرط مي‌باشد.
22. شركت‌ها هيچ وقت به اين فكر نيفتاده‌اند كه توزيع فرآورده‌هاي خود را به پيمان (برون سپاري)بدهند.
23. شركت‌هاي چند مليتي خيال مي‌كنند ميزان نكول تعهدهاي فقيران بيش از مشتريان ثروتمند است. اما معمولا چنين نيست.
24. كالاها و خدمات شركت‌هاي بزرگ براي بازارهاي غربي توليد و قيمت‌گذاري شده است غالبا دست مشتريان بالقوه‌ي بازارهاي پايه هرم به آن‌ها نمي‌رسد. از اين مهمتر، در بيشتر موارد ظاهر كالا با كاركردي كه جامعه تهيدستان از آن توقع دارد نمي‌خواند و در خور اين بازار نيست.
25. مدل اقتصاد بازار پايه‌ي هرم مبتني بر داد و ستد كردن بسته‌هاي كوچك است. سود هر بسته كم، حجم معامله زياد، و ميزان بازدهي سرمايه نيز زياد است. اين مدل با مدل جا افتاده غربي فرق دارد: بسته بزرگ، با سود زياد، حجم زياد و بازده معقول سرمايه.
26. عجبا نوآوري فنّاورانه براي مصرف‌كننده بي سواد مي‌تواند منجر به پذيرش راه‌كارهاي پيشرفته شود.
27. دوازده اصل نوآوري براي بازارهاي پايه‌ي هرم به شرح آتي بيان خواهد شد.
28. اصل اول- توجه به معقول بودن قيمت كالا و خدمات:حضور در پايه هرم فقط مشروط به كاهش قيمت نيست بلكه بايد رابطه جديدي براي نقشي كه كالا قرار است بازي كند و قيمت آن تعريف شود.
29. لازمه استفاده از فرصت بازار در پايه هرم، تغيير ريشه‌اي در شناخت رابطه ميان قيمت و عملكرد و انتخاب رابطه‌اي جز رابطه حاكم در بازارهاي پيشرفته است. منظور از تغيير كاهش قيمت نيست بلكه منظور بهبود معادله قيمت – عملكرد است.
30. ايجاد عادت پس‌انداز و فراهم ساختن زمينه دسترسي به خدمات مالي بايد مقدم بر پرداخت وام‌هاي كم هزينه يا بيمه بارندگي و محصول و ... باشد.
31. روش سنتي كاهش 5 تا 10 درصد قيمت ديگر جوابگو نيست بايد 30 تا 100 مرتبه اين رابطه را بهتر كرد و لازمه آن، فعال بودن منحني فراموشي در سازمان است يعني داشتن توانايي خلاص شدن از دست رويكرد سنتي به بهبود معادله قيمت - عملكرد
32. اصل دوم- نوآوري: گرفتاري‌هاي مصرف‌كننده پايه هرم را نمي‌توان با فنّاوري‌هاي قديمي رفع كرد. بيشتر راهكارها به فنّاوري‌هاي پيشرفته و نو نياز دارند تا با زيرساخت‌هاي موجود و در دست ايجاد تركيب شوند.
33. از فرصت بازار پايه هرم نمي‌توان با رقيق كردن راهكارهاي فنّاوري رايج در بازارهاي پيشرفته استفاده كرد. بازار پايه هرم استعداد بهره‌گيري از آخرين فنّاوري‌ها را دارد. به شرطي كه با با زير ساخت موجود و رو به تكامل تركيب شود.
34. اصل سوم- دامنه عمليات: راهكارهاي ابداعي بايد قابل انتقال به كشورها، فرهنگها، و زبان‌هاي مختلف باشد.
35. از راه همكاري با سازمان‌هاي مردم نهاد، غير دولتي، محلي و بين‌المللي مي‌توان براي توليد اشتراكي سود برد.
36. اصل چهارم- توسعه پايدار (زيست‌بوم پسند): همه نوآوري‌ها بايد به صرفه‌جويي در منابع توجه كنند، چه با قطع مصرف، چه با كاهش، و چه با بازيافت. كاستن از شدت مصرف منابع بايد در ابداع كالا اصلي اساسي باشد.
37. آيا مي‌توانيم فرآورده‌هايي عرضه كنيم كه ضمن داشتن كارايي ثابت اصلا آب مصرف نكند يا مصرفشان حداقل باشد؟ آيا مي‌توانيم در منازل با بازيافت آب در مداري بسته چند بار از آن استفاده كنيم؟ بازيافت زباله؟
38. اصل پنجم- تشخيص نقش‌مندي: ابداع كالا بايد با شناخت عمقي از كاربرد كالا آغاز شود نه از شكل و قيافه آن .
39. تغيير مختصر كالاي ساخته شده براي مصرف كننده غربي براي پايه هرم بي‌فايده است. بايد با مقتضاي زيرساخت‌هايي كه مصرف‌كنندگان پايه‌ي هرم در آن زندگي و كار مي‌كنند. بازانديشي در نقش‌مندي كالاهاي توليدي است.
40. اصل ششم- نوآوري در فرايند: در بازارهاي پايه هرم، نوآوري در فرايند به همان اندازه لازم است كه نوآوري در كالا.
41. نوآوري در فرايند، گامي است اساسي در قابل تحمل كردن قيمت كالا و خدمات براي فقيران، شيوه‌ي عرضه‌ي كالا و خدمات همان اندازه مهم است كه نوع كالا و خدمات.
42. مقتضياتي كه سبب موفقيت نوآوري‌هاي پايه هرم مي‌شود عبارتند از حفظ رابطه‌ي معقول قيمت با عملكرد، عموميت دادن و گستردن دامنه كار، استفاده از تركيب فنّاوري پيشرفته و نوآورد با زير ساخت‌هاي موجود و توسعه پايدار و زيست بوم‌پسند.
43. اصل هفتم- مهارت‌زدايي از كار: بيشتر بازارهاي پايه هرم در مهارت فقيرند. در طراحي كالا و خدمت بايد به سطح مهارت، فقر زيرساخت و صعوبت دسترسي به خدمات در نواحي دور افتاده توجه كرد.
44. از آنجا كه شمار افراد ماهر و مستعد در بازار پايه هرم كم است. پس كار بايد به صورتي سازمان داده شود كه انجام آن نيار به مهارت نداشته باشد.
45. اصل هشتم- آموزش دادن به مشتري: لازمه‌ي نوآوري در بازارهاي پايه هرم، سرمايه‌گذاري چشمگير در تعليم مشتريان است. منظور اين است كه منافع و طرز كار درست كالاها و خدماتي كه به آنها عرضه مي‌شود به آن‌ها توضيح داده شود. چون زيرساختها ناقص است پس دسترسي به مشتري ساده نيست و بنابراين نوآوري در فرايندهاي آموزشي لازم و مهم است.
46. يكي از روش‌ها، آموزش روستازادگان در مدارس است. تابلوهاي تبليغاتي بزرگ، استفاده از گروه نمايشي سيار، استفاده از ويدئو روي كاميون و مراكز مذهبي و ....
47. اصل نهم- توجه به زيرساخت‌هاي ناسازگار: فرآورده‌ها بايد در شرايط نامساعد و سخت مثل سروصدا، گرد و خاك، شرايط غيربهداشتي و استفاده ناجور كار كنند. بايد طوري ساخته شوند كه با زيرساخت‌هاي نامرغوب، مثل وجود نوسان در برق، يا خاموشي، يا قطع و وصل، يا بهداشتي نبودن آب سازگار باشند.
48. اصل دهم- رابط‌ها: طبيعت جمعيت مصرف‌كننده طوري است كه پژوهش در رابط‌ها را ناگزير مي‌كند. ناهمگن بودن زبان، فرهنگ، ميزان مهارت، و آشنايي قبلي با كار و كارايي دستگاه يا كالا، براي تيم نوآور چالش برانگيز است.
49. بيشتر مشتريان پايه‌هرم مصرف‌كننده بار اول كالاها يا خدمات هستند. پس منحني يادگيري نبايد بلند و پر زحمت باشد.
50. اصل يازدهم- پخش (مسئله دسترسي به مشتري): نوآوردها بايد دستاب مصرف‌كننده باشند. بازارهاي روستايي پراكنده و بازارهاي فشرده شهري در پايه هرم، هر دو فرصتي است براي نوآوري در روش پخش كالا.
51. بانكي در هند بجاي گسترش شعب براي دسترسي به مشتري دست به نوآوري زد و امكان دسترسي مشتري را به بانك از چند كانال فراهم ساخت.
52. روش فروش مستقيم كه نمايندگان به صورت متخصصاني در‌مي‌آيند كه مشتريان، خرده فروشان، مجاري توزيع و اعتبار دهندگان را راهنمايي مي‌كنند.
53. اصل دوازدهم- چالش كشيدن شيوه‌هاي متعارف عرضه كالا و خدمت: تطور شكل و چهره و كارايي و كاربري در بازارهاي پايه هرم مي‌تواند سريع باشد. كالاآفرينان بايد به معماري كلان – يا همان پلاتفرم – سامانه توجه كنند. به طوري كه به سادگي بتوان ويژگي‌هاي نو را به آن افزود. بازارهاي پايه هرم به ما رخصت مي‌دهند. (ما را وادار مي كنند) كه الگوهاي موجود را به چالش بكشيم. مثلا به چالش كشيدن شبكه توزيع برق، به عنوان يگانه راه تامين انرژي مرغوب و ارزان، در بازارهاي دور افتاده فقيران ،كاري است ممكن و لازم.
54. بازارهاي پايه هرم به سبب طبيعت خود قالب‌هاي ذهني كنوني را در هم مي‌ريزد.
55. ورود به اين بازارها با منطق رايج جور در نمي‌آيند. بايد قالب‌هاي ذهني كنوني در نوآوري و عرضه كالا و خدمت را از بنيان به چالش كشيد.
56. فراهم ساختن فرصت خريد براي افراد و طراحي فرآورده‌هايي كه پرداخت بهاي آنها در توان مشتري باشد، اين فرض جاافتاده را كه بازارهاي پايه‌ي هرم در خور اعتنا نيست باطل مي‌كند.

آفرينش كرم زباله خوار، جواب خدااست به سلام انسان،
آفرينش باكتري تصفيه كننده پساب، جواب خدااست به سلام انسان،
نه زمستاني باش تا بلرزاني، نه تابستاني باش كه بسوزاني، بهاري باش تا بروياني
پس براي شكر گزاري از نعمتهاي خدادادي درست استفاده كن تا هميشه بهاري باشي

bahar019's picture

bahar019

05.07.11

قطعا امكان ايجاد اين چنين گروه هايي در ايران هم هست و همانطور كه ساير دوستان هم اشاره كرده اند موسساتي نظير محك و بيماران كليوي و بيماران خاص و آلزايمر و... هم با انگيزه اي مشابه با انگيزه اين دندانپزشكان برزيلي تاسيس شده است. ولي آن چه واضح است كشور ما با توجه به تعداد فارغ التحصيلان پزشكي در رشته هاي مختلف، و نياز گروه زيادي از اقشار كم درآمد جامعه كه واقعا از پس هزينه‌هاي گزاف پزشكي بر نيامده و ناچار با بيماريهاي خود در حال گذران زندگيند، به نظر مي رسد نياز به بودن تعداد بيشتري از اين قبيل موسسات احساس مي شود. ولي اين كه چگونه مي توان انگيزه اين گونه خدمات اجتماعي را در قشر پزشك ايجاد كرد، براي خود من يك سئوال بزرگ است. من بارها و بارها با چندين دوست خود كه اتفاقا دندانپزشك هم هستند و انسان‌هاي خوبي در حيطه دوستي هستند و حتي به مسائل اجتماعي و سياسي هم توجه ويژه دارند در رابطه با خدمات داوطلبانه و رايگان براي اقشار كم بضاعت صحبت كرده ام ولي كوچكترين نشاني از توجه در ايشان نديدم. به نظر مي رسد بايد در اين زمينه بيشتر فرهنگ سازي شود و خوب شايد بهترين جا شروع از خود دانشگاه‌ها باشد. اغلب پزشكان آنقدر تحت تاثير جو مادي جامعه قرار گرفته اند كه شايد براي لحظه اي هم فرصت براي فكر كردن به دردهاي جامعه را ندارند. از طرفي هم بايد بدانيم و بپذيريم كه حس انسان دوستي و كمك به هم نوع كه بايد اولين انگيزه يك پزشك براي كارش باشد در بسياري از اين عزيزان جاي خود را به اشتياق براي كسب درآمد بيشتر، داشتن ماشين بهتر، خانه بهتر و ... داده است. جايي بودم كه جلسه‌اي براي دارندگان كلينيك هاي دندانپزشكي برگزار شده بود وقتي صحبت از پايين آوردن هزينه‌هاي درماني شد، تعداد زيادي از دندانپزشكان اعتراض كردندكه نه نمي شود و جالب اين بودكه يكي از ايشان با صراحت بيان كرد هر كه ندارد دندانش را بكشد بياندازد دور من قيمت هايم را پايين نمي‌آورم. اينها واقعيت‌هاي جامعه ماست. در كنارتعداد محدود موسسين خير و شريف موسسات فوق‌الذكر، تعداد زيادي از پزشكان ما اين گونه مي انديشند.

sharareh's picture

sharareh

05.11.11

فکر می کنم چنین اقدامات ممکن ، اگرچه بسیار دشوار است. باید قدم به قدم شروع کرد. با چند فرد متعهد و پیگیر که فکر و انرژی و وقت خود را به این کار اختصاص دهند به عنوان یک هسته اصلی و بعد جذب تدریجی دیگران. یعنی اغلب افراد ممکن است ابتدا حاضر نباشند زیاد برای چنین کاری مایه بگذارند، اما ممکن است که مشارکتی را که زحمتی برایشان نداشته باشد شروع کنند و به تدریج که با کار آشنا شدند نسبت به آن علاقه و تعهد پیدا کنند و وقت بیشتری اختصاص دهند.

ghanizadeh's picture

ghanizadeh

05.14.11

بله به نظر من امکان انجام چنین فعالیتهایی در کشور ما هم وجود دارد. و البته در برخی موارد هم می توان به سازمان هایی مشابه که به ارائه خدمات درمانی ارزان و یا گاها رایگان مشغولند اشاره داشت.
اما اشکالات فرهنگی ای در پیشینه ذهنی افراد نسبت به فعالیتهای یاری گرانه وجود دارد که از طرفی کار آمدی و موفقیت سازمانها و گروه های فعال در این زمینه را تحت شعاع قرار می دهد و هم از طرفی دیدگاه افرادی را که باید به صورت داوطلبانه در این زمینه ها حاضر شوند را تحت تاثیر قرار داده است.
این اشکال فرهنگی جامعه ما را به انچه که از ان به عنوان \"مددکاری بی برنامه\" یا به عبارتی نیکوکاری صدقه ای یاد می کنند سوق داده است.
همچنین عدم آموزش فرهنگ خدمات داوطلبانه و عدم ترویج مسئولیت پذیری اجتماعی حتی در دانشگاه ها و سطوح بالای آموزشی یکی از مشکلات پیش روی در عدم شکل گیری چنین حرکاتی در ایران ماست.
به تعبیری دیگر هر گاه دانشجویان و فارغ التحصیلان دندانپزشکی و ... ما متوجه این مطلب شدند که کلید یاری رسانی به هم نوعان نه در پایین کشیدن شیشه اتومبیل بر سرچها راه ها و پرداخت تعدادی اسکناس به گدایان خیابانی بوده بلکه در دست خودشان است ، بروز چنین وقایعی در ایران هم بیشتر خواهد شد.

7piir's picture

7piir

10.01.11

سلام
در کشور ما هم خیلی از اطباء محترم و وطن دوست وجود دارند که همکنون در خصوص رشته تخصصی خود به افراد نیازمند خدمات لازمه را در اختیار میگذارند
مشکل این موسسات در کشورمان نبودن کارشناسان بازاریابی برای جذب بهتر منابع و تولید ارزش (یا ثروت ) است .
ما اصولا به دنبال انیم که به مدد جویان ماهی بدهیم ولی سعی نداریم ماهی گیری یادشان بدهیم .
من مشکل را در عموم پزشکان و یا دولت و فرهنگ سازی نمیدانم و انرا نوعی فرا فکنی تلقی میکنم
مقوله بازاریابی هنوز در کشورمان بسیار نو پاست
همکنون در کشورمان کانلهای توزیع به خوبی رشد نکرده اند . و بازاریابی معادل دهه 1980 در جریان است ولی محققان در حال کنکاش در دهه 2000 میباشند که سر در گمی برای کل صنعت به وجود آورده است

saideh's picture

saideh

10.06.11

من فکر می کنم در ایران قطعا امکان انجام چنین برنامه هایی هست.ظرافت کار این دندانپزشک برزیلی در دقیق کار کردن و آغاز کار مبتنی بر تحقیق و نگاه واقع گرایانه بوه است.ابتدا معضل را تعریف سپس در قالب اجتماعی تطبیق دئاده اند.بعد هم با گفتگو با همکاران و علاقه مندان با استفاده از وقت های تلف شده تحقیق ابتدایی مورد نظر را برای تعیین گروه هدف انجام داده اند.بعد هم با معین کردن میزان توان پرداخت نیازمندان به طرح و دادن وام یا قرض به آنها ( نه بلا عوض که معمولا در امور خیریه ایران مرسوم است) و نیز جذب سایر همکاران خود در این زمینه موفق به کسترش آن شدند.به نظر من نکته ی کلیدی هدفندی و پشتکار و واقع بینی و البته بازده اقتصادی طرح بوده است.
ما در ایران افراد علاقه مند به امور اجتماعی و خیریه زیاد داریم.اغلب نمیدانیم چگونه شروع کنیم و اغلب نمی توانیم به فرد نیازمند آن خدمت هم ضرورت موضوع را بیاموزیم.(در این مثال ضرورت رعایت بهداشت دهان و دندان).مهم تر از همه اینکه اغلب فکر می کنیم خیریه یعنی بی هزینه و این امر انجامش احتیاج به شتوانه ی اقتصادی قوی دارد.خلاقانه و با دید اقتصادی به فعالیت اجتماعی نگاه نمی کنیم.
به اشتراک گذاشتن این داستان ها بسیار آموزنده است.

;