شکستن چرخه بزهکاری با کار و اعتمادسازی

دوستم براینت به من می گوید انجام کارِ درست، همیشه راحت نیست، اما داشتن جامعه ای که روی آدم حساب می کند و از همه مهمتر، به آدم اعتماد می کند، انجام کار درست را راحت تر می کند. برای همین است که هر بار آخر هفته وقتی به او می گویم "هفته دیگر می بینمت"، لبخند می زند.

"راستش، بعضی وقت ها همین است که کمک می کند از سختی ها عبور کنم؛ می دانم قرار است اول هفته "باب" را ببینم".

بعد از گذراندن حبس در زندان به خاطر ضرب و شتم و حمل مواد مخدر، امیدی به زندگی شرافتمندانه در خارج از زندان برای براینت نمانده بود. با سابقه جنایی که داشت، فکر می کرد هیچ وقت هیچ کارفرمایی به او کار ندهد، و در نگاه او، تمام راهها دوباره به زندان ختم می شد.

اما امروزه، براینت به طور تمام وقت در "Brother’s Keepers" در شهر فیلادلفیا کار می کند، برنامه ای فراگیر برای اشتغال و آموزش مهارت های زندگی به مجرمان سابق. او در دو سال گذشته، شهروندی موثر و سازنده و کارمندی عالی بوده است. براینت تنها یک نمونه از افرادی است که این موسسه توانسته با کمک به آنها، آمار بازگشت به چرخه جنایی (درصد بازگشت زندانیان سابق به زندان) را کاهش دهد.

"به من اعتماد کردند. دلیلی نداشت اعتماد کنند، ولی کردند. وقتی کسی این گونه به تو اعتماد می کند، برایت خیلی ارزشمند است".

“Brother’s Keepers” یا "برادران نگهدار" یک شرکت سم پاشی و رفع آفت است که به مجرمان سابق اشتغال ارائه می دهد تا از لحاظ مالی مستقل شوند. این شرکت در سال 2009 با کمک سازمان غیر دولتیم، RHD، افتتاح شد. این کسب و کار سودزا و رو به رشد آرزوی یک کارآفرین اجتماعی با هدف بازسازی اماکن و افراد به نام جرالد هاتن بوده است.

"برادران نگهدار" شاهد موفقیتی قابل تقدیر در زمینه ای بوده است که در آن عدم موفقیت، نتیجه مورد انتظار می باشد. طبق آخرین گزارش ها، 55 درصد از زندانیان ایالت پنسیلوانیا (که این موسسه در آن واقع شده است) در کمتر از پنج سال بعد از آزادی، دوباره به زندان بر می گردند. این آمار، نشانگر تصویر تاریکی است از سرنوشت افرادی که بدهی خود را به جامعه پرداخته اند. اما در "برادران نگهدار"، این آمار تنها سه درصد می باشد.

در سال گذشته، برادران نگهدار 65 مجرم سابق را برای سمت های مختلف، استخدام کرده است. از این میان، دو نفر دوباره مرتکب جرم شدند، اما جرم آنها جدی نبود و یک نفر از آنها، دوباره استخدام شد. برادران نگهدار فقط یک برنامه استخدامی نیست؛ هاتن مهارت های زندگی و مدیریت مالی آموزش می دهد، به کارمندان توصیه می کند که در برنامه ای شرکت کنند که در سازمانی که کار می کنند صاحب سهم شوند، و کارمندان را برای مالکیت خصوصی مسکن آماده می کند.

هاتن می گوید "افراد بدون دریافت هیچ گونه کمک یا داشتن آمادگی برای بازگشت به اجتماع، از زندان آزاد می شوند. اگر از این مرحله بپری، افراد را برای شکست آماده می کنی. وقتی این کار را می کنیم، همه با هم شکست می خوریم. به همین دلیل است که این همه کوشش می کنیم تا افراد را برای موفق شدن، آماده کنیم".

خیلی از مجرمان صادقانه می خواهند که جایشان را در جامعه از نو پیدا کنند، و این فقط مشکل آنها نیست. این مشکلی است که همه را شامل می شود. به همین دلیل بود که براینت، اخیراً در یک نمایشگاه کارفرمایان برای مجرمان سابق، "برادران نگهدار" را نمایندگی کرد، تا بتواند برای دیگران این فرصت را فراهم کند تا "همان احترامی که دریافت کردم را تجربه کنند".

او می گوید "نمی دانستم چه کار باید بکنم. بیشتر عمرم را در زندان گذرانده بودم. حتی سعی نمی کردم در جهت مثبت گام بردارم، با خودم فکر می کردم هر آن فرصتی که در دنیا برایم هست را می شناسم. آنقدر در را به رویت می بندند، که خودت شروع می کنی به بستن درها به دست خودت، و ناامید می شوی. مثل یک مارپیچ است که در آن گیر می کنی و فکر می کنی هیچ وقت راه فرار را پیدا نخواهی کرد. به این فکر می افتی که منصرف شوی. اما فرصتی پیدا می کنی که مارپیچ را از بالا بنگری، و راه خروج را پیدا می کنی. مطمئنم که دیگر به آن مارپیچ بر نمی گردم، چون شاید دیگر راه خروج را پیدا نکنم".

شرکت RHD یک سازمان غیر سودزا در زمینه خدمات و نیروی انسانی در شهر فیلادلفیا می باشد. باب فیشرمن، مدیر اجرایی این سازمان و نویسنده متن فوق است که از این منبع برای مدرسه پرتو ترجمه شده است.

فقر زدایی

نظرات

darchin's picture

darchin

07.30.11

بسيار جالب است. وبه نظر قابليت اجرايي در ايران را نيز داد.

sin2sin's picture

sin2sin

07.30.11

در کرمان هم انجمنی جهت حمایت از زندانیان و خانواده های زندانیان می شناسم که برای اشتغال زندانیان آزاد شده یک چاپخانه دارد. ولی این چاپخانه بنا به دلایلی گویا مشتری ندارد تا بتواند کار انجام دهد. البته به نظرم اگر در ازای یک چاپخانه منفعل کارآفرینی فعالی راه بیاندازند که استقلال در گردش مالی داشته باشد بسیار موثر تر خواهند بود.

یک زندانی متاثر و متحول هم در زندیکی کرمان برای خود رستورانی زده بود که در آن از نیروهای زندانیان آزاد شده به شرط خوبی کردن و خوب شدن نیرو می گرفت.

خیلی قشنگه ...فقط برای تاثیری موثر بایستی پاینده و پایدار بود. و من چه می ترسم از اینکه نتوانم در آینده پایدار فعالیتی باشم که آغاز کرده ام :(

saideh's picture

saideh

10.26.11

خیلی عالی بود.من واقعا از دیدن چنین کارهایی هیجان زده میشم.اینکه چقدر در ایران عملی هست برام واقعا جای شوال داره.معضل بیکاری ما برای افراد سالم و تحصیلکرده هم به طور جدی خودنمایی می کنه.این ایده عالیه.من تا اونجا که میدونم در قانون ما برای آموزش برخی مهارت ها در زندان به زندانیان پیش بینی هایی شده ولی نمیدونم آیا واقعا اجرا هم میشه یا نه.کسی از دوستان اطلاعی در این زمینه نداره؟
اگر زندانی ها آموزش لازم رو در طول مدت حبس فرا بگیرند خودشون می تونن یه تیم تشکیل بدن برای شروع کار جدید.خودشون می تونن کارآفرین بشن.این عملی تر به نظر می رسه/

;